Duszpasterstwo Powołań Honoratki

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIA SW. JÓZEFA

NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIA SW. JÓZEFA

Nowenna przed uroczystościa św. Józefa 19 marca 2021

Na podstawie „Patris corde” – ojcowskim sercem: tak Józef umiłował Jezusa, nazywanego we wszystkich czterech Ewangeliach „synem Józefa”


1. tajemnica ofiary 10.03.2021


„Ojcostwo św. Józefa wyrażało się konkretnie w tym, że „uczynił ze swego życia służbę, złożył je w ofierze tajemnicy wcielenia (…). Przekształcił swe ludzkie powołanie do rodzinnej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie, ze swego serca i wszystkich zdolności, w miłość oddaną na służbę Mesjaszowi, wzrastającemu w jego domu”. (por Patris corde)

Św Józefie, daj nam zrozumieć, że oddanie na służbę drugiemu człowiekowi nas rozwija i pomnaża dane nam talenty. Że służba samemu Jezusowi nie upokarza, ale uszczęśliwia i dodaje skrzydeł, że im bardziej dajemy siebie, tym bardziej dobro w nas wzrasta.

2. wbrew porządkowi 11.03.2021


„Historia zbawienia wypełnia się „w nadziei, wbrew nadziei” poprzez nasze słabości. Zbyt często myślimy, że Bóg polega tylko na tym, co w nas dobre i zwycięskie, podczas gdy w istocie większość Jego planów jest realizowana poprzez nasze słabości i pomimo nich. (...)

Poprzez niepokój Józefa przenika wola Boga, Jego historia, Jego plan. W ten sposób Józef uczy nas, że posiadanie wiary w Boga obejmuje również wiarę, że może On działać także poprzez nasze lęki, nasze ułomności, nasze słabości. ” (por Patris corde)

Św Józefie ucz nas wiary ponad nasze plany, oczekiwania, możliwości. Wiary, że przez naszą niemoc i kruchość Ty sam okazujesz moc i siłę. Ucz wychodzenia poza siebie i swoje schematy, by spotkać się z Tobą w prawdzie.

3. pole walki 12.03.2021


„Tak jak Bóg uczynił to z Maryją, gdy objawił Jej swój plan zbawienia, podobnie objawił swoje plany Józefowi poprzez sny, które w Biblii (...) były uważane za jeden ze środków, za pomocą których Bóg ujawnia swoją wolę (…).

„Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki (…).

„Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; (...) nie wahał się, był posłuszny, nie zastanawiając się nad trudnościami, które napotka (…).

Twórcza odwaga ujawnia się szczególnie wtedy, gdy napotykamy na trudności. W obliczu trudności można bowiem zatrzymać się i zejść z pola walki, lub jakoś coś wymyślić. Czasami to właśnie trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia.” (por Patris corde)

Św Józefie, ucz nas zasłuchania w głos Boga, by zobaczyć to czego nie widać, by wsłuchiwać się w Jego głos i wypełniać nasze zadania. Ucz trwania w ciszy i odważnego ruszania w nieznaną drogę, z pewnością w sercu, ze On idzie z nami. Poprowadź drogą, na której doświadczymy mocy, której Bóg udziela, zakosztować Jego działania a nie swojej pomysłowości.


4. poddana wolność 13.03.2021

„Józef, jako głowa rodziny, uczył Jezusa, by był poddany swoim rodzicom, zgodnie z przykazaniem Bożym. W ukryciu, w Nazarecie, w szkole Józefa, Jezus nauczył się wypełniać wolę Ojca. Wola ta stała się Jego codziennym pokarmem” (por. Patris corde)

Św. Józefie – Nazaret to miejsce, gdzie Bóg postawił ciebie, byś pokazywał nam jak przeżywać naszą codzienność. Że każda godzina naszego życia powinnam być przepełnioną boża obecnością, tchnieniem, wyrazem pełnienia Jego woli. Ucz nas – jak Ty- czynić „małe rzeczy z wielką miłością”. To w Twoim domu i pod Twoim dachem spotkało się niebo z kawałkiem ziemi, w miejscu i czasie, które Bóg sam wybrał. Pomagaj rozumieć, że świętość jest celem danym nam jako zadanie na każdy dzień.

 

5. bez warunków  14.03.2021


„Józef przyjął Maryję nie stawiając warunków uprzednich. Ufa słowom Anioła. „Szlachetność jego serca sprawia, że podporządkowuje miłości to, czego nauczyło go prawo. (…)    Józef jawi się jako mężczyzna okazujący szacunek, delikatny, który – choć nie ma wszystkich informacji – opowiada się za reputacją, godnością i życiem Maryi. A wobec jego wątpliwości, jak postąpić najlepiej, Bóg pomógł mu w wyborze, oświetlając jego osąd” (por Patris corde)

Św Józefie, który przyjąłeś plany boże, choć ich nie rozumiałeś, ucz nas przyjmować z pokorą i cierpliwością doświadczenia codzienności, bez buntu i zbędnych pytań, ale z sercem pełnym miłości do drugiego człowieka. Ucz chronić to co według świata małe, niepotrzebne, pogardzane, niechciane, nie zgadzające się z jego logiką. Ucz patrzeć ponadto co ludzkie, a zaglądać w serce, gdzie spotkanie z Sercem Boga.

6. ma sens  15.03.2021

„Życie duchowe, ukazywane nam przez Józefa, nie jest drogą, która wyjaśnia, ale drogą, która akceptuje. Jedynie na podstawie tego przyjęcia, tego pojednania, możemy również wyczuć wspanialszą historię, jej głębsze znaczenie. (...). Józef nie jest człowiekiem biernie zrezygnowanym. Jego uczestnictwo jest mężne i znaczące. Akceptacja jest sposobem, w jaki przejawia się w naszym życiu dar męstwa, który otrzymujemy od Ducha Świętego. Jedynie Pan może dać nam moc, aby przyjąć życie takim, jakim jest, aby uczynić miejsce także dla tej przeciwstawnej, nieoczekiwanej, rozczarowującej części naszego istnienia.” (por Patris corde)

Św Józefie, pokazuj i prowadź nas drogą, która ma sens, choć go nie widać. Ma wartość, choć przez nas jeszcze nie odkrytą. Ma znaczenie, ale nie dla ziemi a dla nieba. Ucz nas patrzeć dalej, głębiej, poza. Mężnie przyjmować najdrobniejsze boże gesty, znaki i nadać im sens, który odczyta tylko serce zakochane w Bogu i dające się Jemu prowadzić.


7. na skróty 16.03.2021

„Nie chcemy zatem myśleć, że wierzyć to znaczy znajdować łatwe, pocieszające rozwiązania. Wiara, której uczył nas Chrystus, jest raczej tą wiarą, którą widzimy u św. Józefa, nie szukającego dróg na skróty, ale stawiającego czoła „z otwartymi oczyma” temu, co się jemu przytrafia, biorąc za to osobiście odpowiedzialność.” (por Patris corde)

Św. Józefie, ucz nas kochać sercem, jakim kochał Jezus. Bez wykluczania, osądzania, wybierania. Byśmy byli braćmi dla tych najsłabszych i tych z marginesu. Pociechą dla smutnych, pomocą dla bezbronnych, wsparciem dla upadających, nadzieją dla wątpiących. Ucz wybierać to co sprawi, ze życie nasze – może nie będzie łatwiejsze – ale cenniejsze, wartościowsze i na miarę wieczności.


8. job    17.03.2021

„Święty Józef był cieślą, który uczciwie pracował, aby zapewnić utrzymanie swojej rodzinie. Od niego Jezus nauczył się wartości, godności i radości tego, co znaczy móc spożywać chleb, który jest owocem własnej pracy.

W naszych czasach, w których praca zdaje się stanowić ponownie pilne zagadnienie społeczne, a bezrobocie osiąga niekiedy zdumiewający poziom (...) konieczne jest zrozumienie z odnowioną świadomością znaczenia pracy, która nadaje godność i której nasz Święty jest przykładnym patronem.

Praca staje się uczestnictwem wręcz w dziele zbawienia, okazją do przyspieszenia nadejścia królestwa Bożego, rozwijania swoich przymiotów i cech, oddając je na służbę społeczeństwa i wspólnoty. Praca staje się okazją nie tylko do spełnienia samego siebie, ale przede wszystkim dla tej podstawowej komórki społeczeństwa, jaką jest rodzina. Rodzina, w której brakuje pracy, jest bardziej narażona na trudności, napięcia, pęknięcia, a nawet na pełną beznadziei i powodującą rozpacz pokusę rozpadu. Jak moglibyśmy mówić o godności ludzkiej, nie starając się, aby wszyscy i każdy z osobna mieli możliwość godnego utrzymania?

Osoba pracująca, niezależnie od tego, jakie byłoby jej zajęcie, współpracuje z samym Bogiem, staje się poniekąd twórcą otaczającego nas świata.(…)” (por Patris corde)

Sw. Józefie – ucz nas pracować dla chwały Boga samego


9. logika wolności 18.03.2021


„ Postać Józefa w stosunku do Jezusa jest cieniem Ojca Niebieskiego na ziemi: osłania Go, chroni, nie odstępuje od Niego, podążając Jego śladami. (...)

Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo. (...)

Być ojcem oznacza wprowadzać dziecko w doświadczenie życia, w rzeczywistość. Nie zatrzymywać go, nie zniewalać, nie brać w posiadanie, ale czynić je zdolnym do wyborów, do wolności, do wyruszenia w drogę. Być może z tego powodu, obok miana ojca, tradycja umieściła przy Józefie także miano „przeczystego”. (...) Czystość to wolność od posiadania we wszystkich dziedzinach życia. Tylko wówczas, gdy miłość jest czysta, jest naprawdę miłością. Miłość, która chce posiadać, w końcu zawsze staje się niebezpieczna, krępuje, tłumi, czyni człowieka nieszczęśliwym. Sam Bóg umiłował człowieka miłością czystą, pozostawiając mu nawet wolność popełniania błędów i występowania przeciwko Niemu. Logika miłości jest zawsze logiką wolności, a Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny. Nigdy nie stawiał siebie w centrum. Potrafił usuwać siebie z centrum a umieścić w centrum swojego życia Maryję i Jezusa.

Szczęście Józefa nie polega na logice ofiary z siebie, ale daru z siebie. Nigdy w tym człowieku nie dostrzegamy frustracji, a jedynie zaufanie. Jego uporczywe milczenie nie rozważa narzekań, ale zawsze konkretne gesty zaufania. Świat potrzebuje ojców, odrzuca panów, odrzuca tych, którzy chcą wykorzystać posiadanie drugiego do wypełnienia własnej pustki; odrzuca tych, którzy mylą autorytet z autorytaryzmem, służbę z serwilizmem, konfrontację z uciskiem, miłosierdzie z opiekuńczością, siłę ze zniszczeniem.” ( Patris corde)

Św Józefie, ucz kochać w wolności, z poszanowanie każdego człowieka, miłością czystą i wolną


Do niego kierujemy naszą modlitwę:

Witaj, opiekunie Odkupiciela,

i oblubieńcze Maryi Dziewicy.

Tobie Bóg powierzył swojego Syna;

Tobie zaufała Maryja;

z Tobą Chrystus stał się człowiekiem.

O święty Józefie, okaż się ojcem także i nam,

i prowadź nas na drodze życia.

Wyjednaj nam łaskę, miłosierdzie i odwagę,

i broń nas od wszelkiego zła. Amen.

Litania  do św. Józefa
Kyrie eleison, -- Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. -- Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, -- zmiłuj się nad nami.
Synu Odkupicielu świata, Boże, --
Duchu Święty, Boże, --
Święta Trójco, jedyny Boże, --
Święta Maryjo, -- módl się za nami.
Święty Józefie, --
Przesławny Potomku Dawida, --
Światło Patriarchów, --
Oblubieńcze Bogarodzicy, --
Przeczysty Stróżu Dziewicy, --
Żywicielu Syna Bożego, --
Troskliwy Obrońco Chrystusa, --
Głowo Najświętszej Rodziny, --
Józefie najsprawiedliwszy, --
Józefie najczystszy, --
Józefie najroztropniejszy, --
Józefie najmężniejszy, --
Józefie najposłuszniejszy, --
Józefie najwierniejszy, --
Zwierciadło cierpliwości, --
Miłośniku ubóstwa, --
Wzorze pracujących, --
Ozdobo życia rodzinnego, --
Opiekunie dziewic, --
Podporo rodzin, --
Pociecho nieszczęśliwych, -- Nadziejo chorych, --
Patronie umierających, --
Postrachu duchów piekielnych, --
Opiekunie Kościoła Świętego, --

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, -- przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, -- wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, -- zmiłuj się nad nami.

P: Ustanowił go panem domu swego.
W: I zarządcą wszystkich posiadłości swoich.
Módlmy się:
Boże, Ty w niewysłowionej Opatrzności wybrałeś świętego Józefa na Oblubieńca Najświętszej Rodzicielki Twojego Syna, spraw, abyśmy oddając Mu na ziemi cześć jako Opiekunowi, zasłużyli na jego orędownictwo w niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.